Czym zawiązać prezent?

Rafia, sznurek, wstążka… Wszystko, z czego można zrobić kokardkę.

Zdobycie papieru i zapakowanie prezentu to na pewno Krok nr 1, ale co dalej? Kokardka! Do wiązania prezentów można używać tak naprawdę wszystkiego, z czego można zrobić ową kokardkę, ale tutaj pod lupę weźmiemy 3 rzeczy:

Jeśli mamy chociaż jedną z tych rzeczy, w połączeniem z papierem – mamy gotowe opakowanie w wersji podstawowej, czyli papier + coś do wiązania. Zawsze mówię na to „baza”, bo to taka właśnie podstawa – robi się szybko, nie wymaga wielu akcesoriów no i spełnia swoją funkcję. Jednocześnie może być początkiem do dalszej zabawy i dekoracji prezentu, poprzez dodawanie kolejnych ozdób czy chociażby zawieszki, ale o tych innych „udziwnieniach” znajdziecie w innych postach. Tymczasem, zapraszam po inspiracje!

Rafia

Rafia jest świetnym wynalazkiem jeśli chodzi o pakowanie prezentów, szczególnie dla tych, co tak jak ja – lubią trochę chaosu. W połączeniu z szarym papierem tworzy fantastycznie połączenie – trochę styl eko (zwłaszcza przy użyciu koloru naturalnego, jasnego kremowego), trochę taki artystyczny nieład, kiedy nie przepadamy za „ułożoną” elegancją, a także pasuje chyba na każdą okazję.

Jak wiązać rafię?
Jak każdą inną tasiemkę z tą różnicą, że rafia zazwyczaj nie występuje na szpuli jak wstążka, w związku z czym jej kawałki maja różne długości.
Rada: jeśli wyciągnięty kawałek jest za krótki na wasz prezent, wystarczy wyciągnąć dwa kawałki rafii i je ze sobą związać.

Do wiązania możemy użyć jednego koloru, lub połączyć ze sobą 2 różne. Do samego już wiązania kokardki, możemy z kolei użyć większej ilości kawałków rafii – kokardka będzie bardziej efektowna.

Gdzie kupić rafię? Na pewno znajdziecie ją wszędzie tam, gdzie są artykuły florystyczne, ale też w sklepach z artykułami kreatywnymi. Istnieją dwa rodzaje rafii – naturalna i syntetyczna. Ta, którą widzicie na zdjęciach to ta naturalna. Syntetyczna jest bardziej „zbita” i świecąca, przez co ciężej uzyskać ten artystyczny nieład, jako że bardziej przypomina zwykłą wstążkę.

[Ciekawostka] Jeśli zastanawiacie się, co to w ogóle jest rafia, to na Wikipedii dowiedziałam się, że jest to palma iglasta, a jej włókna są używane nie tylko we florystyce, ale też m.in. do produkcji lin. Co ciekawsze – po nacięciu włókien otrzymamy półprodukt (sok) do sporządzania wina palmowego. Jak mówiłam – rafia jest fantastyczna!

Teraz czas na sznurek!

Sznurek

Sznurek, nici, dratwa… Kolejne świetne akcesoria do wiązania kokardek na prezentach! To bezwątpienia mój ulubiony sposób na pakowanie prezentów i chyba najtańszy (duży arkusz szarego papieru ok. 2zł + kilka metrów sznurka jutowego za 3zł = 5zł i mamy istny Prezent Perfekt!). Sznurki są idealną bazą do dalszych dekoracji; łatwo się je wiąże, są na szpuli, a nie w kawałkach jak rafia, czy nie są tak śliskie jak tasiemki, dzięki czemu zawiązane kokardki szybko i ładnie się układają.

Wśród sznurków znajdziemy różne rodzaje, zapoznajcie się z kilkoma:

Dratwa

Dratwa, czy też nici lniane, może być w kolorze szarym lub białym, jak na zdjęciach. Jest bardzo miła w dotyku, bo jest miękka, przez co lepiej wyglądają mniejsze kokardki – jeśli zawiążemy zbyt dużą kokardę, może „opaść” i nie będzie widoczna.

Sznurek jutowy

W odróżnieniu do dratwy, sznurek jutowy jest szorstki, ale powoduje to lepsze „trzymanie się” kokardki.

Sznurek piekarski

Chociaż obecnie na rynku sznurek piekarski znajdziemy we wszystkich kolorach tęczy, mi jakoś ten biało-czerwony kojarzy się przede wszystkim z grudniowymi świętami.

Gdzie szukać sznurków?
Zarówno dratwę jak i sznurek jutowy, śmiało można szukać w hurtowniach biurowych, jak i w sklepach budowlanych. Sznurek piekarski natomiast, szukajcie w artykułach kreatywnych, a jeśli szukacie internetowo, wpiszcie „Baker’s Twine”.

Wstążka

Kolorowe wstążki to medium, które moim zdaniem trochę bardziej pasuje do ozdobnych papierów niż do szarego papieru, co nie oznacza, że to połączenie wygląda źle. W zależności od okazji, można wybrać kolor tasiemki, który nam odpowiada i opakowanie gotowe. W sklepach znajdziemy chyba nieskończoną ilość rodzajów wstążek, w zależności od materiału, na różnych szerokościach kończąc, nie wspominając o kolorach i wzorach. Tak czy siak, nie każdy kolor wstążki, który mamy pod ręką będzie pasować do danego wzoru ozdobnego papieru, za to każdy kolor wstążki będzie pasować do papieru szarego.

Kolorowe wstążki

Wstążki można kupić w hurtowniach florystycznych, sklepach z artykułami kreatywnymi, ślubnymi.